Tarptautinis šachmatų turnyras ‚Butnoriui-70‘

2-oji diena: 2 ir 3 ratai

Ryte turėjome 3 rezultatyvias partijas. Abu didmeistriai K.Kulaots ir K.Stupak’as įveikė atitinkamai P.Villegą ir T.Laurušą. Nors Villegas atkakliai priešinosi K.Kulaotsui apie 30 ėjimų, tačiau Estijos didmeistris nesiliovė kurstęs spaudimo varžovui. Net ir išnykus valdovėms, į a6 atslinkęs baltųjų pėstininkas nežadėjo nieko gero juodiesiems. Partijai perčiuožus per pirmąją kontrolę, tapo aišku, kad be dviejų pėstininkų juodieji pasmerkti pralaimėjimui. Solidi K.Kulaots’o technika, verta atidžios ir lėtos peržiūros tiems, kurie dar svajoja tapti didmeistriais.

Tomas Laurušas po debiuto buvo išlygines žaidimą, tačiau vėliau ėmė aiškėti, kad vienos nakties jam nepakako atsigauti nuo šoko, išvakarėse patirto nuo K.Kulaots’o. Deja, partijoje prieš K.Stupaką Tomas padarė identišką lemtingą klaidą, atidengdamas karalių 30…g5?, lygiai kaip ir išvakarėse 40.g4??. 34-u ėjimu jaunasis Lietuvos čempionas buvo priverstas atsisveikinti su kokybe ir po kelių ėjimų pasidavė.

Kitos trys rytinės partijos buvo pakankamai ramios, kur kiekybinė pusiausvyra liko nepažeista arba buvo kiek pakitusi neilgam.

Tačiau popietę ‘A’ turnyre pasipylė žaibai. Šis įspūdingas reginys turėjo sužavėti gyvuosius ir virtualiuosius žiūrovus. Bent jau aš likau maloniai sukrėstas atsivėrusios dramos. Sakau “dramos”, nes popietiniame rate ypač smarkiai nukentėjo visi Baltarusijos atstovai, dalyvaujantys “A” turnyre. Tiek didmeistriai K.Stupak ir A.Kovalev, tiek jaunasis meistras V.Kazakovskis pralaimėjo savas partijas prieš atitinkamai FM P. Villegas, IM Loriną D’ costą bei IM O. Ladvą. Koks puikus šuolis pirmyn normų medžiotojams! Dabar Jūs jau vistiek  žinote, kam aš atvirai simpatizuoju šiame turnyre…

Antradienio perlu man žiba P.Villegas pergalė prieš K.Stupaką. Dėmesio : žemiausias turnyro reitingas (jei norite ir titulas) tvoja aukščiausiajam…Kaip jūs manote, kas nuo šiol toliau dėsis mūsų gražuolėje Karininkų ramovėje? Bet kokiu atveju, dėkui tau Pierre’ai už nuostabų reginį! Taip pat, kad šia puikia pergale sukūrei jau ankstyvoje turnyro stadijoje  ypatingą atmosferą, kuri turėtų būti naudinga tavo kolegoms, siekiantiems čia GM-normos. Juk dabar jie nebeturėtų bijoti nieko…

Kokia tai buvo partija… Apmąstykime reto šiems prakticizmo laikams bokšto manevro, kurį vidury partijos atidengė Monako žaidėjas, grožį: Bh1-g1-g2-d2:d6:d7-d2-d8:f8!! Aš jums prisipažinsiu atvirai – aš pakerėtas, aš užburtas…Pasakysiu daugiau – manau, kad tai pati gražiausia iš kol kas sužaistų Kauno GM-turnyro partijų!

Dabar jau turėtumėte mane laikyti keistoku apžvalgininku, karštu gyvenimo keistenybių mylėtoju. Tikriausiai manote, kad vienas aš tokiai partijai jaučiu keistokai stiprų potraukį. Būkit tikri – jūs smarkiai apsirinkate! Niekas taip smarkiai ir atvirai nedžiūgavo dėl P.Villegas sėkmės prieš K.Stupak’ą kaip tikrasis šios šachmatų šventės Kaune kaltininkas Algimantas Butnorius.

Išties, galbūt ne visi Jūsų žinote, kad Algimantas dabar atstovauja Monako federacijai, ir jau mažiau nei už mėnesio Šachmatų olimpiadoje Baku mieste jiedu petys į petį gins Monako garbę! Algimantas ir Pierre – Monako rinktinės draugai ir kolegos!

Kitas nukentėjęs Baltarusijos didmeistris A.Kovalev žaidė baltaisiais prieš anglų meistrą Loriną D’ costą. Partija prasidėjo gerai žinoma ir išbandyta A.Kovalev’ui Karo-Kano gynyba, ir po debiuto baltųjų pozicija nekėlė nė mažiausio nerimo. 19-u ėjimu anglų meistras pabandė Re7-b4 atsargiai peržengti demarkacinę liniją. Kažkodėl A.Kovalev’as nukrypo nuo savo pirminio plano smogti juodiesiems karaliaus sparne savo galinga figūrų rikiuote. Baltarusijos didmeistriui beglobis b4-pėstininkas, matyt, pasirodė, pigesniu taikiniu.Tik tam, kad jį “užkabinti”, A.Kovalevui teko priešininkui atverti a-liniją. Kaip vėlesni įvykiai parodė –tiesiai sau ant galvos. Nuo 29-o ėjimu D’  costa ėmė vis giliau ir įžūliau šia linija veržtis tiesiogiai prie baltųjų karaliaus. Kad išvengti mato, A.Kovalev’as 46-am ėjime buvo priverstas stabdyti laikrodį. Labai svarbi D’ costos pergalė, turinti įpūsti jo ambicijas!

O.Ladva žvaliai keliauja per mūsų turnyrą ant tos sėkmės bangos, kurią jis pasigavo I rate, įveikęs K.Stupaką. Žaisdamas baltaisiais prieš V.Kazakovskį, jis ėmėsi varžovui atskleisti dviejų rikių jėgos. 22-uoju ėjimu jaunasis estas taip pat sėkmingai užkariavo a-liniją ir jau 25-u ėjimu skaudžiai smogė juodiesiems iš šono. V.Kazakovskio desperatiškas bandymas arttintis prie baltųjų karaliaus buvo ryžtingai numuštas 26. f4! ir juodųjų agonija nebetruko ilgai…

Kai popietės audra išsisėmė, paaiškėjo, kad Kauno GM-turnyre lyderystę užgrobė abu Estijos atstovai K.Kulaots ir O.Ladva, turėję po 2,5 tšk. iš 3 gal. Tačiau nereikia abejoti, kad antradienis buvo įkvepianti diena tiek P.Villegas, tiek Lorinui D’ costai.

Masiniame ‘B’ turnyre aš kol kas nepastebėjau sukrečiančių staigmenų. Tačiau sportinė įtampa kyla, ir jau nuo rytojaus prasideda didmeistrių ir kitų tituluotųjų susirėmimai, pvz. GM V.Kupreičik – GM M.Novik arba FM T.Tvarijonas – GM V.Mališauskas. Bus tikrai įdomu stebėti!

Partijų transliacija