Tarptautinis šachmatų turnyras ‚Butnoriui-70‘

3-ioji diena : 4 ir 5 ratai

Tuo tarpu V.Kazakovskis, kaip visuomet susikaupęs ir atsiribojęs nuo emocijų, greitai užuodė lengvos pergalės kvapą. Jau 15-u ėjimu jis užmetė juodiesiems kilpą ant kaklo valdovės sparne. Kol T.Laurušas ten bandė išsilaikyti ant kojų nepargriuvęs, T.Kazakovskis iškeitė rikius didžiojoje įstrižainėje, stipriai susilpnindamas juodųjų karaliaus prieigas. Prasilaužės pirmyn bokštais e-linija, jis iššaukė juodųjų kapituliaciją nesulaukus nė 30-o ėjimo.

Šių laikų jaunimo polinkis atsukti nugarą debiutinių žinių gilinimui, perkant knygas ir enciklopedijas jautėsi T.Stremavičiaus žaidime prieš K.Stupaką. Olandiškoji partija nėra užbrokuota, tačiau lieka labai rizikingu debiutu, kur dažnai kenčia būtent juodųjų karalius. Kuomet jėgų žydėjime esantis didmeistris ateina į partiją, puikiai žinodamas, ką darys jo priešininkas, gero nelauk.

O štai jaunasis čekas Matyas Marek nepalūžo nuo pirmosios vakarykštės nesėkmės prieš T.Laurušą ir šiandien iš baltosios pusės Karo –Kane smogė atgal P.Villegas’ui. Nepaisydamas aukų ,jis ryžtingai persekiojo juodųjų karalių, įvesdamas pozicijos kontrolę savo rikiu-g5. Niekaip negalėdamas nei rokiruotis, nei įvesti į žaidimą kampinio karaliaus bokšto, P.Villegas ėmė silpninti padėtį ir buvo priverstas dėl neatremiamų grėsmių karaliui nuleisti vėliavą jau 26-u ėjimu.

Lorinui D’ costai trečiadienis buvo Estijos diena Kaune. Tačiau nesu visai tikras, ar dienos vakare jis liko  patenkintas. Jeigu ne, tai turėtų kaltinti pats save, kad nė nebandė baltaisiais įskelti kovos žiežirbos prieš K.Kulaots’ą. Juk taškai taip reikalingi, o laiko maža…

Tuo tarpu ‘B’ turnyras pagaliau ėmė rodyti savo tikrąjį veidą jau nuo ryto, pasipylus aukšto lygio partijoms. Prie pirmosios lentos Baltarusijos veteranas V.Kupreičikas pakėlė ranką prieš reitingo favoritą M.Noviką iš Sankt-Peterburgo (Rusija). Metęs pastarajam pėstininką, V.Kupreičikas tikėjosi aplenkti varžovą figūrų plėtotėje ir netrukus smogti juodųjų karaliui. Tačiau M.Novik’as sėkmingai atgręžė varžovo ginklą tiesiai prieš jį patį, vietoj vieno V.Kupreičiko paaukoto pasiūlydamas jam du grąžos. V.Kupreičiką tai visiškai išmušė iš vėžių. Netrukus savo valdove jis pateko į spąstus juodųjų teritorijoje ir pasidavė 32-am ėjime.

Tačiau gražiausia ryto partija mano skoniui liko GM V.Malaniuk – FM R.Grib. Palyginus su V.Malaniuku plačiajai šachmatų visuomenei dar menkai žinomas jaunas FIDE meistras iš Baltarusijos, turbūt, būtų privertęs patį Aaroną Nimcovičių ploti jam iš susižavėjimo. Didžiojo Latvijos-Danijos maestro testamentas buvo įvykdytas paraidžiui : “dvejink varžovo pėstininkus mano (Nimcovičiaus) gynyboje, kad jo rikiai imtų dusti. Jeigu jis bandys atsikratyti sudvejintų c-pėstininkų, juos privalu mirtinai užblokuoti” R.Grib’as lygiai tai ir padarė 14…c7-c5!

Kuomet prispaustas savo baltalaukių pėstininkų baltasis rikis ėmė panešėti į didelį pėstininką, baltarusis nusprendė, kad laikas pribrendo proveržiui. Staiga jis drąsiai įsiveržė žirgu 26…Žf4!, nepaisydamas rimtų kiekybinių nuostolių. Už vieną paaukotą žirgą atpildas grįžo kitam e5-lauko pavidalu, kur jis įsitaisė koordinuoti lemiamą baltųjų karaliaus šturmą savo sunkiosiomis figūromis. Po gilesnio analizo gal ir pavyktų suabejoti juodųjų žirgo aukos korektiškumu. Tik įspūdingos ir šlovinga pergale užsibaigusios juodųjų atakos spinduliuose aš tokiems niekams neturiu laiko.

Popietiniame rate Lorin d’ costai teko patirti, kur neišvengiamai atsiduria tikros kovos vengiantis žaidėjas. Smagiai čiuoždamas jau nuo pirmojo rato pasigautos galingos bangos ketera, O. Ladva didino davo pozicinį pranašumą, nepaliaujamai spausdamas varžovo kabančius c ir d pėstininkus, kol jie ėmė trupėti. Neatsigavęs nuo patirtų kiekybinių nuostolių, D’ costa turėjo pasveikinti varžovą su trečia baltąja pergale. Jeigu O.Ladvai pavyks toliau išlaikyti tokį ritmą, tai norma jo neturėtų aplenkti…

Padrąsintas rytinės pergalės, V.Kazakovskis toliau žaidė tik sau būdingus šachmatus, pilnus atidos, mąstymo ir kantrybės įgyvendinant numatytą strategiją.Juodosiomis figūromis jis lėtai, bet uoliai slinkosi pėstininkais ir figūromis link baltųjų teritorijos. Kuomet baltalaukiai rikiai paliko lentą, P.Villegas, greičiausiai dar nesuvokė, ką tai žada. Tačiau juodųjų žirgui įsilaužus į baltųjų namus per b3 ir įsikūrus ten amžinai dėl a4-pėstininko palaikymo, P.Villegas’o judėjimo laisvė tapo apribota. Nepaisant ilgo varžovo priešinimosi nepatogioje padėty, 16-metis baltarusis lėtai nuvairavo partiją į pergalę 44-am ėjime. Svarbi V.Kazakovskio pergalė, tačiau P.Villegas vis dar turi vilčių tarpt. meistro (IM) normai.

Kita geros kokybės partija buvo T.Stremavičius – M.Marek, kur Titui žūtbūt reikalinga buvo pergalė, kad išlaikyti bent teorines viltis normai. Tačiau puikiai atsigavęs šaunia rytine pergale, M.Marek buvo visai nelinkęs nusileisti. To pasekme partija pasižymėjo tokiu sudėtingu strateginiu-taktiniu turiniu, kad galėtų aplenkti daugelį rezultatyviai pasibaigiančių. Kovos priemonėms smarkiai atšipus dėl nuolatinio naudojimo, varžovai sutiko lygiąsias 42-u ėjimu.

“B” turnyre popietinis ratas buvo ramesnis už rytinį, nes keliose priekinėse lentose taika buvo pasirašyta, nelaužant iečių. Tačiau smagu pažymėti, kad praeities legendos H.Westerinen’as iš Suomijos ir V.Malaniuk’as iš Ukrainos kovėsi rimtai, o lygiąsias sutiko tik partijai persiritus į ketvirtą valandą. Marijampoliškis R.Šumskis pasižymėjo pasiekdamas lygiąsias baltosiomis figūromis prieš agresyvumu lentoje pasižymintį legendinį didmeistrį V.Kupreičiką.

Ketvirtadienio rytą žaidėjai pagaliau bus išvaduoti nuo dvigubo rato naštos, tad popietę galbūt vėl galėsime pasigėrėti aukšto lygio susirėmimais.

Partijų transliacija