Tarptautinis šachmatų turnyras ‚Butnoriui-70‘

5-a diena - 7 ir 8 ratai

Prie pirmosios lentos mūsų gerbiamas maestro Kęstutis Kaunas grūmėsi su turnyro reitingo favoritu Maksimu Noviku iš Sankt-Peterburgo. Varžovas turėjo ne tik reitingo, bet ir titulo, figūrų spalvos pranašumą, o taip pat buvo beveik 30 metų jaunesnis. Daugelis Kauno gerbėjų tikėjosi, kad namų sienos ir ištikimų sirgalių palaikymas galėtų ištirpdyti nelabai palankią K.Kaunui statistiką, tačiau kai Kęstutis įprastinį M.Noviko 1.e4 pasitiko 1…Žf6, mano viltys, teisybę sakant, ėmė bliūkšti.

M.Novikas užbaigė su didele jėga žaistą partiją skambiu akordu:

Baltųjų ėjimas

Atrodo, kad juodieji jau leidžia paskutinį atodūsį, tačiau nenuvertinkite liaudies meistro per anksti. Bet koks bandymas liestis prie daug sykių užpulto juodųjų rikio baigtųsi liūdnai, pvz. 34.R:g7?? Vf3+ ir matas baltiesiems keliais ėjimais. Tai ką gi jiems daryti?

34.Rf6!! Štai ką! M.Novikas akmeniu užgriozdžia juodųjų bokšto veiklą f-linija ir nutraukia priešininko sunkiųjų figūrų sąmokslą f3 lauke. 34…Vb3. O štai 34…B:f6? palaidotų jau juoduosius 35.V:g7#. Klaikiai atrodantis 34…Vf3+!? ne toks jau blogas, tačiau partijos išgelbėti nepajėgus, nes po 35.K:f3 B:f6+ 36.V:f6 R:f6 juodieji lieka baigmėje be 2 pėstininkų. 35.Ž:g7 Jau galima pjauti derlių. Vd5+ 36. Kg1 Juodieji pasidavė.

Prie 2-osios lentos V.Sakalauskas, žaisdamas juodaisiais savo mėgiamą Griunfeldo gynybą prieš V.Mališauską, persistengė su pėstininko auka. C5-pėstininkas neretai yra aukojamas Griunfelde, tačiau paprastai juodieji išnaudoja atsiveriančią c-liniją. Partijoje gi ji užsigriozdė savu c-pėstininku, panašiai kaip ir savas e5 pėstininkas, trukdantis šaudyti rikiui didžiojoje įstrižainėje. Kol V.Sakalauskas paniręs į gilius apmąstymus svarstė kaip neutralizuoti šias problemas, V.Mališauskas a-pėstininku tiesiog pabėgo į valdoves.

5-ojoje lentoje vėl įsiplieskė mūšis tarp potencialių 65+ senjorų įskaitos laimėtojų. Čia susigrūmė dvi praeities žvaigždės Heikki Westerinen iš Suomijos ir Viktor Kupreičik iš Baltarusijos. Aštrioje, tačiau jam įprastoje siciliškojoje gynyboje V.Kupreičikas jautėsi kaip žuvis vandenyje, nežiūrint juodosios spalvos. Pagarsėjęs atakų meistras, jis dievina rikių porą. Partijoje H.Westerinenas jam suteikė šį turtą, o jo žirgų kinkinys ėmė greitai nusileisti rikiams. Kol Heikki bandė kažkaip suvaržyti priešininko rikių aktyvumą, V.Kupreičikas blaškė jį savo bokštų reidais tiek c, tiek g linijomis. Artinantis pirmąjai kontrolei į pabaigą, lenta jau buvo gerokai pajuodavusi. Suomijos didmeistris dar bandė laikytis, bet po 50 ėjimo turėjo pasiduoti dėl rimto pavojaus nusinuodyti juodais garais.

16-metis marijampoliškis A.J. Žukauskas su kukliu ELO 2086, ko gero, sužaidė savo geriausią partiją turnyre, nukovęs kovų užgrūdintą Rusijos meistrą V.Karasevą (2367) karaliaus antpuoliu, kurio sėkme tikėjo nedaugelis. Bent jau aš nelabai…

Popietę į turnyrą vėl įsitraukė ‘A’ žaidėjai. Kaip ir daugelis aplinkinių, Pierre Villegas atrodė priblokštas O.Ladvos pasirodymo Kaune, tad buvo visai patenkintas su juo pasirašyti taikos sutartį jau 10-u ėjimu, nepaisant turėtos baltos spalvos. Neprieštaravo lygiosioms ir O.Ladva, kuris dabar jau žengia tiesiu keliu link GM-normos. O kertine 7-ojo rato partija ‘A’ turnyre neabejotinai buvo K.Kulaots – V.Kazakovsky, kur juodaisiais žaidęs jaunas baltarusis bandė prasiveržti link didmeistrio normos prieš visko savo karjeroje mačiusį K.Kulaotsą.

V.Kazakovskiui teko imtis didelės rizikos, kad sukelti kovą. Jis vėl atidavė savo varžovui dviejų rikių pranašumą, kad galėtų prasibrauti bokšto manevru Bf8-f6-h6 link baltųjų karaliaus. K.Kulaotsui teko budriai gintis. Pirmiausia 13. d5 jis pasistengė išjungti varžovo rikį nuo galimo aviacinio palaikymo, šturmuojant baltųjų karaliaus prieigas. Nepaisant to, partija liko persmelkta didžiulės įtampos ruože nuo 18 iki 25 ėjimo. Tik kuomet V.Kazakovskis atsitraukė 25…Žf6 nuo baltųjų karaliaus, ėmė darytis aišku, kad svarstyklių lėkštė ima greitai linkti baltųjų pusėn. Pagaliau K.Kulaotsui pavyko pralaužti juodųjų barikadą didžiojoje įstrižainėje ir jis ėmė ten aiškiai dominuoti rikiu b2. Supratęs, kad iš jo atakos beliko dulkės, V.Kazakovskis pasveikino priešininką su pergale.

Visgi reikia pagirti jaunuolį iš Baltarusijos už jo ryžtą ir parodytą valią siekiant didmeistrio normos. Kaune nepavyko, tačiau jaučiu, kad ji jau beldžiasi V.Kazakovskiui į duris.

T.Laurušas šiandien sužaidė puikią partiją baltaisiais prieš viltis normai jau  praradusį Lorin D’ costą. Remdamasis tiksliais apskaičiavimais mitelšpilyje jis sėkmingai nustūmė savo c ir d-pėstininkus link virsmo laukų. K.Stupak’as angliškojoje partijoje greitai ėmė spausti M.Mareką valdovės sparne. Bandydamas atsikratyti spaudimo, M.Marekas atidavė savo ilgosios įstrižainės rikį, tačiau K.Stupak’as netruko pasinaudoti smarkiais silpnumais aplink juodųjų karalių.

Tuo pačiu metu buvo žaidžiamas ‘B’ turnyro 8-as ratas. Po beskonių trumpučių lygiųjų tarp lyderių V.Mališausko ir M.Noviko prie pirmosios lentos, sekė įspūdinga 14 rezultatyvių partijų serija sekančiose lentose. Praeityje gerai žinomas  V.Kupreičikas prie 2-osios lentos žaidė su tėvynainiu R.Grib’u , maždaug 50 metų už save jaunesniu ir sumušė jį puikiu stiliumi. Mūsų 65+ kategorijos senjoras K.Kaunas taip pat sugebėjo nugalėti 18-metį čeką Dominiką Kulą, ir prieš paskutinįjį ratą, įvyksiantį sekmadienį, seka V.Kupreičiką, atsilikęs pustaškiu.

Tačiau šeštadienį žaidėjai galės atsipūsti bankete, skirtame Algimanto Butnoriaus 70-mečio sukakčiai, o taip pat sudalyvauti šventiniame žaibo turnyre su 1000 eurų vertės prizais!

Partijų transliacija