Tarptautinis šachmatų turnyras ‚Butnoriui-70‘

Jubiliejinio turnyro atidarymas ir I ratas

Kauno savivaldybės tarybos narys Gediminas Vasiliauskas perdavė Kauno mero Visvaldo Matijošaičio linkėjimus ir sveikinimus sukaktuvininkui, jo dešimtmečiais nusidriekusių nuopelnų šachmatų sportui ir Kauno miestui pripažinimą.

Toliau pasisakė Lietuvos Seimo narys Julius Sabatauskas. Ne kalbėtojai ir jų liaupsės, o tiesioginis šachmatininkų dalyvavimas jubiliejiniame turnyre yra aukščiausias sukaktuvininko gyvenimo nuopelnų įvertinimas, teigė seimūnas. Publika pritarė garsiais plojimais…

O desertui visi, nepraleidę iškilmingo varžybų atidarymo, sulaukė Lietuvos šachmatų federacijos Prezidento Aleksandro Černovo kreipimosi. Pabrėžęs Algimanto nuveiktų darbų šachmatų plėtotei Kauno mieste ir šalyje kelti svarbą, Prezidentas pareiškė, kad bet kokio sportinio judėjimo smaigalyje visuomet stovi ne asmenų masė, o išskirtinės asmenybės.

Baigusis sveikinimo pliūpsniams, Turnyro direktorius Stasys Steponavičius suteikė žodį varžybų Vyr. teisėjui IA Donatui Vaznoniui. Vyr. teisėjas dalykiškai pabrėžė svarbiausius varžybų tvarkos punktus. Buvo išrinktas Apeliacinis komitetas, apibrėžta žaidimo zona, atlikti griežti perspėjimai dėl draudimo turėti mobiliuosius telefonus su savimi ar šalia savęs rato metu. Tiesa, gal kai kam 15 minučių galimo vėlavimo į partiją limitas pasirodys pačiu reikšmingiausiu dalyku. Bet kokiu atveju, geriau nevėluoti iš viso!

 

I ratas

A-turnyras

 

Pagrindiniame ‘A’ turnyre, kuriame žaidžia 10 žaidėjų, mes turime 3 didmeistrius-egzaminuotojus ir 7 jaunus didmeistrio normos siekikus. Ne taip jau ir daug žaidėjų, užtai šalių – net 6!

Kas galėtų likti abejingas šių jaunuolių troškimams įvykdyti geidžiamą normą? Tik jau ne aš, ir visa širdimi trokštu, kad bent vienam jų pavyktų. Nežinau, ar patikėsit manim, jeigu pasakyčiau, kad man nelabai svarbu iš kokio jie krašto…

Įžanginis pirmasis turnyro ratas pažėrė įsimintinų žiežirbų nuo šio aistrų žaizdro… Jau maniau, kad musiškis Titas Stremavičius nebeišsivaduos nuo mūsų brangaus svečio iš Monako Pierre Villegas gniaužtų valdovės sparne, kuomet Titas savo 26-u ėjimu skėlė sukrečiančią bokšto auką 26…B:e3! ! Pierre’as paėmė bokštą, o Titas nukirto dar vieną baltųjų pėstininką. Pėstininkai mainais už bokštą – argi taip būna?

Pierre Villegas - Titas Stremavičius

Juodųjų ėjimas : 26...B:e3!!

Šiuo momentu Monako šachmatininkas turėjo viršaus net 2 žirgus, tačiau jo laikas pradėjo tirpti. Tačiau ar taip jau svarbu laikas, turint net du žirgus viršaus? Juk laikrodis nuolat prided po 30 sek. – negi neužteks? Villegas negalėjo patikėti savo akimis. Negalėjau ir aš, stovėdamas šalia lentos. Pagaliau, likus tik minutei ar 2, Villegas atsipeikėjo ir leido Titui paskelbti amžinąjį šachą baltųjų karaliui juodąja valdove. Sukrečiantis finalas, o lygiosios išlaiko šansus abiems žaidėjams.

Kitas rato perlas buvo 19-mečio esto Ottomar Ladvos pergalė prieš grėsmingą reitingo favoritą GM Kirilą Stupaką iš Baltarusijos. Iš banguoto ir permainingo mitelšpilio partija nusiyrė į baigmę, kurioje varžovai turėjo po bokštą ir žirgą. K. Stupak’as pirmas užsipuolė baltųjų pėstininkus, tačiau O.Ladvos figūros, jų tarpe karalius, buvo pastebimai aktyvesnės už juodąsias. Kai estų šachmatininkas pakirto atraminį juodųjų pėstininką d6, juodųjų padėtis tapo nebemaloni. Nepaisant šito, O.Ladvai pavyko laimėti tik etiudiniu būdu santykyje “bokštas ir žirgas prieš bokštą”. Paprastai šis santykis neduoda daugiau lygiųjų, tačiau nelemtai likę gyvi 3 juodųjų pėstininkai tapo savajam karaliui kilpa po kaklu, nubraukę bet kokias pato galimybes… Puikus O.Ladvos startas! Gero garo!

O.Ladva - K.Stupak

55.Žf6! Bc7+ 56. Ke6 Bg7 57.Bd2 Ba7 58.Bd8+ Kg7 59. Bg8+ Kh6 60.Kf5 Juodieji pasidavė

Likusios 3 partijos gal nebuvo tiek išvaizdžios, tačiau savo vidine įtampa mažai nusileido minėtosioms. A.Kovalev – M.Marek buvo sąlyginai ramiausia. Manau, kad lygiosios juodaisiais yra gana geras startas 17-mečiui čekui.

Deja, skausmingą pralaimėjimą patyrė Tomas Laurušas, žaisdamas baltaisiais prieš šilto ir šalto mačiusį K.Kulaots’ą. O juk partijos pradžia Tomui klostėsi puikiai. Spausdamas varžovą valdovės sparne, Tomas sugebėjo laimėti pėstininką. Skubėdamas pagreitinti sėkmingai besiklostančių įvykių eigą, T.Laurušas staiga pastūmė pirmyn pėstininką 40.g4?, smarkiai atidengdamas savo karalių. K.Kulaots, kuris mėgsta lankytis Kaune, šaltakraujiškai kontraatakavo baltųjų karalių iš šono ir priekio, iššaukdamas baltųjų kapituliaciją 47-u ėjimu. Gaila…

O ilgiausia I rato partiją, įskaitant ir 86 žaidėjų B-turnyrą, tapo V.Kazakovsky – L.D’ Costa. Partijos vidury juodaisias žaidęs anglų meistras turėjo visas galimybes skambiai pradėti Kauno turnyrą, tačiau atsimušė į nepaprastai kietą ir atkaklų 16-mečio V.Kazakovskio pasipriešinimą. Jaunasis baltarusis sugebėjo ištempti partija iki 65-o ėjimo ir paskandinti priešininko lūkesčius pelkėje. Puiki gynyba ir lygiosios!